כשיותר ויותר סניפי בנקים נסגרים – מי משלם את המחיר?

תוכן עניינים (לחץ לפתיחה)

מתי בפעם האחרונה ביקרתם בסניף הבנק שלכם? האם סגרו את סניף הבנק הקרוב אליכם וגם אתם לא מבינים מדוע הוחלט לסגור אותו? מה גורם לתאגידי הבנקים לסגור את הסניפים בזה אחר זה? כיצד סגירת סניפי הבנק משפיעה על כולנו? המומחים של רק תבקש הלוואות לכל מטרה הכינו עבורנו כתבה בנושא מגמת סגירת סניפי הבנקים בעשור האחרון.

ובכן, בעשור האחרון לבטח גם אתם הבחנתם במגמה של סגירת סניפי הבנקים בכל רחבי המדינה, הנושא הגיע גם לדיון בוועדת הכלכלה בכנסת לאור הפגיעה באזרחים הוותיקים ובאוכלוסיות המוחלשות. בפועל, המגמה לסגור עוד ועוד סניפי בנקים קיימת בכל העולם, לא רק בישראל, והסיבה העיקרית לכך היא המעבר לשירותים בנקאיים בדיגיטל, וגם בגלל ההתייעלות של הבנקים.

נכון לשנת 2022 מערכת הבנקאות בישראל כוללת עשרה בנקים מסחריים, ארבעה בנקים זרים ו-2 חברות המספקות שירותים משותפים. בישראל יש חמש קבוצות השולטות ברוב הפעילות הבנקאית בארץ, בראשן ניצב בנק הפועלים הנחשב לבנק הגדול ביותר במדינה. מעבר לבנק הפועלים, הקבוצות האחרות לפי גודלן הן בנק לאומי, מזרחי טפחות, דיסקונט, הבנק הבינלאומי. כמו כן, יש עוד שני בנקים מסחריים המספקים שירותים בנקאיים ללקוחות פרטיים ועסקיים, בנק ירושלים והבנק הדיגיטלי וואן זירו שהחל לפעול רק בשנת 2022.

כל הבנקים נתונים לפיקוח של בנק ישראל, זהו הבנק המרכזי במדינה, בראשו עומד נגיד בנק ישראל. כדאי לדעת כי בנק ישראל אחראי על יציבות המחירים במשק באמצעות המדיניות המוניטרית וקביעת שער הריבית, ובנוסף הוא מפקח על התאגידים הבנקאיים ושומר על הניהול התקין בבנקים המסחריים.

רשימת הבנקים בישראל

הטבלה הבאה מציגה את מספר סניפי הבנקים במדינת ישראל בשנים 2020-2010.

שם הבנק 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
הפועלים 298 308 296 286 280 268 268 266 263 253
לאומי 285 294 301 292 286 266 247 225 211 213
מזרחי 155 159 167 169 168 171 179 182 190 197
דיסקונט 221 228 224 231 222 215 204 196 192 189
הבי"ל 137 142 144 147 145 137 127 121 121 167

חשוב לציין כי בעבר פעלו בישראל כ-40 בנקים עצמאיים שונים אך במהלך השנים מרביתם נרכשו ומוזגו לתוך בנקים אחרים, לכן ניתן לראות בטבלה שיש בנקים שלכאורה פתחו סניפים חדשים, אך בפועל השינוי החיובי מעיד על מיזוג סניפים של בנק שנרכש על ידי אחד הבנקים הגדולים בארץ.

על פי נתוני הפיקוח על הבנקים רוב הסניפים שנסגרו בעשור האחרון ממוקמים במחוזות תל אביב והמרכז, וביישובי הפריפריה חל גידול במספר הסניפים. על פי נתוני בנק ישראל, קצב סגירת סניפי הבנקים בארץ נמוך בהשוואה לארצות הברית ומדינות האיחוד האירופי.

סגירת סניפי בנקים בעשור האחרון

הסיבות העיקריות לסגירת סניפי הבנקים בעשור האחרון הן:

 • התייעלות של הבנקים.
 • מעבר לשירותים בנקאיים בדיגיטל.
 • פחות לקוחות המגיעים פיזית לסניפי הבנקים.
 • פתיחת סניפים ניידים.
 • צמצום השימוש במזומן.
 • רכישות ומיזוגי בנקים המביאים למיזוג סניפים.
 • צמצום עלויות בתאגידי הבנקים באמצעות סגירת סניפים או קיטון שטחי הסניפים.

סעיפים 9 עד 11 להוראות ניהול בנקאי תקין 400 קובעים כי כל תאגיד בנקאי המעוניין לסגור סניף בנק (או סגירת שירותי טלר בסניף הבנק) חייב לבסס את החלטתו על בדיקות מקדמיות לבחינת השפעת ההחלטה על לקוחות הסניף, ובנוסף עליו להכין תוכנית סדורה למתן השירותים הבנקאיים ללקוחות הסניף הנסגר.

לאור המגמה הבולטת של סגירת סניפי הבנקים ברחבי המדינה, ועדת הכלכלה של הכנסת דנה בנושא ומתחה ביקורת קשה על בנק ישראל, תאגידי הבנקים וגם על רשות התחרות ורשות שוק ההון. ראוי לציין כי כאשר הבנק סוגר סניף מסוים, הלקוחות נדרשים להגיע לסניף רחוק או לעבור לשירותי הבנקאות הדיגיטלית, וזו בעיה עבור אוכלוסיות מוחלשות וקשישים. כמו כן, סגירת סניפי הבנקים גורמת לקושי לאתר כספומט קרוב של הבנק והתושבים נאלצים למשוך מזומן באמצעות כספומטים פרטיים בהם העמלה יקרה מאוד.

איך משפיעה סגירת סניפי הבנקים בישראל עלינו?

לתופעת סגירת סניפי הבנקים בעשור האחרון יש לא מעט השלכות והשפעות על כולנו. ההשפעות העיקריות הן:

 • מקשה על אוכלוסיות מוחלשות ובני גיל הזהב – בני גיל הזהב, בעלי מוגבלויות ואוכלוסיות מוחלשות, כל אלו ועוד נפגעים מסגירת סניפי הבנקים ששירתו אותם לאורך שנים. יש עדיין אנשים רבים בישראל המתקשים לעבור לשירותי הבנקאות הדיגיטלית, וסגירת הסניף מקשה עליהם לבצע פעולות בחשבון, למשוך כסף ועוד.
 • אובדן שווי נכס – סגירת סניף הבנק הקרוב לבית שלנו עשויה להשפיע על שוויו, מאחר שקרבה לבנק ולמוסדות אחרים מעלה את שווי הנכס בשוק החופשי. גם עסקים הנמצאים קרוב לסניפי הבנקים שנסגרו חווים ירידה בפעילות מאחר שהלקוחות מגיעים לסניפים אחרים או שהם מסתגלים לבנקאות הדיגיטלית.
 • אין פתרון חלופי לשטח הקיים – סגירה של סניף הבנק הקרוב ללא פתרון חלופי לשטח הקיים מקשה על בני גיל הזהב, אוכלוסיות מוחלשות ועוד.
 • עלות גבוהה למשיכת כסף –אם הבנק סוגר את הסניף ולא משאיר במקום כספומט, הלקוחות נאלצים למשוך מזומן במכשירים הפרטיים שבהם העמלה גבוהה מאוד, ואין להם פתרון אחר.

איפה אוכל למצוא סניף בנק שעדיין מספק שירות פרונטלי?

אם אתם מעוניינים לאתר סניף בנק בערים מרכזיות כדאי לבקר באתר של הבנק ולעיין ברשימת הסניפים לפי יישובים. באתר של בנק ישראל יש מערכת נוחה וידידותית למשתמשים המאפשרת לאתר סניפי בנק בכל האזורים, הערים המרכזיות ויישובי הפריפריה. המערכת מציגה את שם וסמל הבנק, כתובת עדכנית, טלפון ומידע כללי על השירותים הניתנים בסניף הבנק.

מפת סניפי בנקים עדכנית בפריסה ארצית

להורדת הקובץ לחץ כאן

סניפי בנק הפועלים

להורדת קובץ סניפי בנק הפועלים לחץ כאן

סניפי בנק לאומי לישראל

להורדת קובץ סניפי בנק לאומי לחץ כאן

סניפי בנק מזרחי טפחות ואגוד

להורדת קובץ סניפי בנק מזרחי טפחות ואגוד לחץ כאן

סניפי בנק הבינלאומי & U Bank

להורדת קובץ סניפי בנק הבינלאומי לחץ כאן

סניפי בנק מסד

להורדת קובץ סניפי בנק מסד לחץ כאן

סניפי בנק מרכנתיל דיסקונט

להורדת קובץ סניפי בנק מרכנתיל דיסקונט לחץ כאן

סניפי בנק יהב

להורדת קובץ סניפי בנק יהב לחץ כאן

סניפי בנק אוצר החייל

להורדת קובץ סניפי בנק אוצר החייל לחץ כאן

סניפי בנק פועלי אגודת ישראל

להורדת קובץ סניפי בנק פועלי אגודת ישראל לחץ כאן

סניפי בנק וואן זירו

להורדת קובץ סניפי בנק וואן זירו לחץ כאן

סניפי סיטיבנק Citibank

להורדת קובץ סניפי בנק סיטיבנק Citibank לחץ כאן

סניפי בנק SBI

להורדת קובץ סניפי בנק SBI לחץ כאן

סניפי אייצ' אס בי סי בנק

להורדת קובץ סניפי אייצ' אס בי סי בנק לחץ כאן

סניפי מרכז סליקה בנקאי בע"מ

להורדת קובץ סניפי מרכז סליקה בנקאי בע"מ לחץ כאן

סניפי שירותי בנק אוטומטיים

להורדת קובץ סניפי שירותי בנק אוטומטיים לחץ כאן

המומחים שלנו עונים על השאלות שלכם בנושא סגירת סניפי בנקים

למה סוגרים כל כך הרבה סניפי בנקים?

💡 הסיבות המרכזיות למגמת סגירת סניפי הבנקים ברחבי המדינה הן מעבר לשירותי הבנקאות הדיגיטלית, התייעלות של תאגידי הבנקים, רכישות ומיזוגים בענף הבנקאות בישראל. יש לציין כי העלייה החדה בשימוש בשירות הבנקאות הדיגיטלית (אונליין) הביא לירידה משמעותית בכמות האנשים המגיעים פיזית לסניפי הבנק, מגמה זו קיימת בכל המדינות המערביות.

איך אוכל לדעת באילו ערים נותרו סניפי בנקים פתוחים?

💡 באפשרותכם לבקר באתר של הבנק ולעיין ברשימה העדכנית של הסניפים הפתוחים. יחד עם זאת, חשוב לבדוק אילו שירותים ניתנים בסניף כיוון שתאגידי הבנקים החלו לצמצם שירותי טלר ושירותים אחרים בסניפים השונים.

כמה סניפים נסגרו עד כה?

💡 על פי נתוני מרכז המחקר והמידע של הכנסת מספר הסניפים שנסגרו בין חודש אוגוסט 2016 לחודש נובמבר 2020 הוא 161 סניפי בנק.

כמה רחוק היום שבו לא יהיו בכלל סניפי בנקים והכל יתנהל דיגיטלית?

💡 אין אפשרות לעצור את הקדמה, והטכנולוגיות החדשניות והמתקדמות מאפשרות לתאגידי הבנקים להאיץ את המעבר לשירותים המקוונים (אונליין). בעתיד הקרוב נראה עוד ועוד סניפי בנקים נסגרים, ולא רחוק היום שבו כל השירותים הבנקאיים יתנהלו רק בדיגיטל.

האם ההתפתחות הטכנולוגית מהווה גם יתרון מסוים למרות סגירת סניפי הבנקים?

💡 תלוי את מי שואלים. מי שמתקשה עם שינויים טכנולוגיים תמיד יעדיף לקבל שירות אנושי בסניף הבנק. עם זאת, השירותים הבנקאיים בדיגיטל מהווים יתרון עצום לרוב משקי הבית, לבעלי העסקים הקטנים והבינוניים ולמוסדות, הן מבחינת נוחות וזמינות והן מבחינת חיסכון בעמלות ובהוצאות לניהול חשבון הבנק.

למידע נוסף בנושא סגירת סניפי הבנקים ולפתרונות מתקדמים לשירותים בנקאיים –  השאירו פרטים ליצירת קשר. המומחים של רק תבקש הלוואות לכל מטרה יחזרו אליכם בהקדם עם תשובות לשאלות ויציגו בפניכם פתרונות שיכולים להתאים במדויק לצרכים שלכם.

ללקיחת הלוואה באמצעות בנקאות דיגיטלית, בחרו מטה את סוג ההלוואה:

7 מסלולי הלוואה חדשים נפתחו בחודש יוני
בחר איזו הלוואה אתה צריך
בריבית הנמוכה בשוק, בהתחייבות!