אישור הממשלה להמלצות הוועדה לצמצום השימוש במזומן

ביולי, 2015, עבר בקריאה ראשונה החוק לצמצום השימוש במזומן, כאשר מטרתו העיקרית היא מלחמה בהון השחור, שבגללו מאבדת כלכלת ישראל מיליארדים של שקלים מידי שנה. אולם, לאחר שהועבר החוק לוועדת חוקה ומשפט, לא נעשה כמעט דבר עד עכשיו, וזאת בגלל התנגדות מתוך הממשלה עצמה.

למה חוק צמצום שימוש במזומן לא מקודם בצורה מהירה יותר?

הביקורת העיקרית על חוק צמצום שימוש במזומן מגיעה מהסיעות החרדיות שהן שותפים מרכזיים בקואליציה. הדאגה של חברי הכנסת החרדיים הם בעיקר לציבור שלהם, שנוהג לפנות למוסדות של גמילות חסדים שפועלים למעשה כמו בנקים קטנים ובאופן כללי עושים פעולות רבות בסכומים גבוהים של מזומן. הסעיף בחוק שמדבר על דיווחים שוטפים מהבנק לגבי חשבונות עם יותר מעשרת אלפים שקלים, יכול לעורר בעיות משמעותיות לציבור החרדי.

למעשה, ראש ועדת חוקה ומשפט, סלומיאנסקי, אומר כעת בפה מלא, כי חוק צמצום שימוש במזומן נמצא בתחתית סדר העדיפויות במסגרת המלחמה בהון השחור. פרט לחוסר התמיכה בקואליציה, גם שר האוצר משה כחלון מעדיף ברגע זה להתמקד בחוקים אחרים ואילו משרד ראש הממשלה לא עושה שום מאמצים כדי לקדם את הנושא.

ההשלכות של אישור הממשלה להמלצות הוועדה לצמצום השימוש במזומן

יחד עם כל מה שאמרנו עד כה, סביר להניח כי בסופו של דבר תימצא הנוסחה הפוליטית המתאימה והחוק יעבור בקריאה שנייה ושלישית עם שינויים כאלה ואחרים. לפיכך, הציבור בישראל, ובעיקר אוכלוסיות שנוהגות לעשות שימוש רב בכסף מזומן, צריכים לדעת למה לצפות ולאילו שינויים להיערך.

אם כן, חוק צמצום שימוש במתכונתו הנוכחית, מדבר על הגבלת השימוש ל-10 אלף ₪ על עסקאות במזומן בטווח המיידי וירידה ל-5 אלף ₪ בשלב מאוחר יותר. עסקאות בין אנשים פרטיים יוגבלו ל-50 אלף ₪ בשלב הראשון ו-15 אלף ₪ בשלב השני. בנוסף לכך, אותן הגבלות יוטלו על צ'קים סחירים, שכן הם משמשים פעמים רבות כתחליף למזומן. לעומת זאת, אמצעים אלקטרוניים חדשים יפותחו וישולבו בקרב הציבור.

בעלי עסקים אשר נוהגים לעשות שימוש רב במזומן ובצ'קים תוך כדי העבודה מול ספקים ולקוחות כאחד, מוטב שיתחילו לחשוב בצורה רצינית לוותר על אמצעי התשלום הללו ויחלו לשדרג את העסק שלהם בהתאם להתפתחויות האחרונות.

אנו בפורטל רק תבקש הלוואות לכל מטרה מעוניינים להביא לקוראים את המידע העדכני והרלוונטי ביותר לגבי אופציות אשראי זמינות ממגוון מוסדות פיננסיים בנקאיים וגופים חוץ בנקאיים, כגון בתי השקעות, חברות פנסיה, חברות כרטיסי אשראי ועסקים פרטיים שעוסקים במתן הלוואות. הקוראים של הפורטל שלנו יכולים לעשות שימוש במאגר גדול במיוחד של הצעות הלוואה אטרקטיביות למטרות שונות, עניין שיסייע להם לבחור בצורה טובה יותר את המסלול האופטימאלי מבחינתם.

חשוב לציין, כי ברוב המקרים, אתרי האינטרנט של החברות הפיננסיות שעוסקות במתן אשראי מציינים בצורה ברורה את תנאי הסף להגשת הלוואה ספציפית. עם זאת, הדבר איננו מבטיח אישור חיובי מצדם וכל בקשה נבחנת באופן פרטני. הבנקים והחברות החוץ בנקאיות מעוניינים, מן הסתם, למזער סיכוני אשראי למינימום ולכן יבדקו ביסודיות את המאפיינים האישיים של הלקוחות הפוטנציאליים – הכול כדי להבטיח כי ההלוואה תוחזר בצורה מסודרת.

במידה ויש לך שאלות לגבי נושא הכתבה, אנו בפורטל רק תבקש הלוואות לכל מטרה נשמח לתת לך מענה. בנוסף לכך, אם אתה חושב ליטול הלוואה פרטית או עסקית בתקופה הקרובה, אנו יכולים לסייע לך ולהפנות אותך לגופים המתאימים ללא שום עלות או התחייבות. אם אתה רוצה לחסוך זמן וכסף בעת לקיחת ההלוואה העתידית שלך, בחר מטה את סוג ההלוואה, מלא את פרטיך האישיים והנציגים הטלפוניים שלנו יחזרו אליך במהירות האפשרית.

7 מסלולי הלוואה חדשים נפתחו בחודש יוני
בחר איזו הלוואה אתה צריך
בריבית הנמוכה בשוק, בהתחייבות!